Search
Close this search box.

Πρώτη αποστολή… εξετελέσθη για τον Εθνικό

Το πρώτο βήμα, για τη μάχη της ανόδου έγινε για τον Εθνικό και στέφθηκε με επιτυχία, το απόγευμα του Σαββάτου, όπου οι παίκτες της ομάδας μας πήραν τη νίκη κόντρα το Σουφλί με 3-1. Σε έναν αγώνα που είχε κυριολεκτικά τα πάντα… ανατροπές, νεύρα, ένταση, αποβολές και ένα κατάμεστο γήπεδο, ο Εθνικός πανηγύρισε τη νίκη και πλέον περιμένει τη Δευτέρα, όπου θα παιχτεί η δεύτερη (και όλοι ελπίζουν τελευταία) πράξη του έργου με την ΑΣΑ, στην έδρα του Σουφλίου (υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα που θα πάρει δύο νίκες, συνεχίζει στην τελευταία φάση των μπαραζ, με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ ή τον Ήφαιστο Φλώρινας).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με το Σουφλί να πιέζει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ωστόσο ο Καβαρατζής από τη γραμμή του σερβίς και με τις άμυνες του, έδωσε στην ομάδα τη ψυχραιμία που χρειαζόταν. Ανδρεάδης και Δημητριάδης (είχε και δύο άσσους), πίεσαν επιθετικά και έδωσαν στον Εθνικό πόντους ψυχολογίας, προκειμένου η ομάδα να πάρει απόσταση ασφαλείας από το Σουφλί (7-5, 8-5, 12-9). Ο Καψαλιάρης με τον Μπουφίδη ύψωσαν τοίχος με τα μπλοκ τους και το 25-18, ήρθε εύκολα για τον Εθνικό.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους και την κερκίδα να εμψυχώνει, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ, με την ΑΣΑ Έβρου να προσπαθεί κυρίως με τα μπλοκ άουτ να πλησιάσει. Δημητριάδης και Καβαρατζής συνέχισαν τον επιθετικό τους μονόλογο, ενώ και ο Στοϊλούδης, δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Το 22-15, δύσκολα θα άλλαζε με την εικόνα των δύο ομάδων και ο Εθνικός έκανε τον2-0 στα σετ.

Ωστόσο το τρίτο σετ επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις, νεύρα και ανατροπές, με το Σουφλί να επιβάλλει σε όλη τη διάρκεια το ρυθμό του, τον Εθνικό να κάνει αβίαστα λάθη και τους διαιτητές να βάζουν φωτιά με τις αποφάσεις τους. Με σωστή άμυνα και αλάνθαστη υποδοχή, οι παίκτες του Νίκου Μούχλια είχαν θέση οδηγού στο σετ (3-6, 13-14, 16-20). Ο Ανδρεάδης με μονό μπλοκ και ο Δημητριάδης από τη γραμμή του σερβίς, πίεσαν για να πλησιάσει ο Εθνικός, ωστόσο η αποβολή του Στοϊλούδη και το 14-18, αποσυντόνισαν πλήρως τους γηπεδούχους. Το 19-25, έδωσε το σετ στο Σουφλί, με τους ανθρώπους του Εθνικού να έχουν έντονα παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο.

Στο τέταρτο σετ, ο Εθνικός δεν είχε διάθεση για δυσάρεστες εκπλήξεις. Αν και αρχικά το Σουφλί πίεσε (4-4, 5-6), η τριπλέτα Δημητριάδη-Στοϊλούδη-Μπουφίδη μίλησε και πάλι (8-6, 12-8, 14-10, 18-16). Οι ψύχραιμες πάσες του Καψαλιάρη και η σχεδόν αλάνθαστη άμυνα του Καβαρατζή, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης, ενώ και ο Κωνσταντινίδης έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα με τις υποδοχές που έβγαλε. Το 25-20, έδωσε τη νίκη στον Εθνικό με 3-1 σετ, με τους φιλάθλους να καταχειροκροτούν τον Γιώργο Ανδραβίζο και τους παίκτες του.

-Η ομάδα volley του Εθνικού, θέλει να ευχαριστήσει θερμά τόσο τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, όσο και τους οργανωμένους Blue Pistoleros, που δημιούργησαν μία υπέροχη ατμόσφαιρα. -Επόμενη αναμέτρηση με την ΑΣΑ Έβρου, είναι τη Δευτέρα 8 Μαϊου, στις 20:00, στο Σουφλί.