Search
Close this search box.

Ούτε στη Ξάνθη δε σταμάτησε το τραίνο του Εθνικού – Νίκη με 1-3 τον Ερμογένη

Ούτε ο Ερμογένης στη Ξάνθη μπόρεσε να σταματήσει τη φετινή ξέφρενη πορεία του Εθνικού, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να φεύγει νικήτρια (1-3), πετυχαίνοντας τη δέκατη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Εθνικό να έχει σε όλη τη διάρκεια του, το προβάδισμα, με τον Κυριακίδη (στο ντεμπούτο του με την ομάδα) να εντιπωσιάζει με το αλάνθαστο μπλοκ του και τις ψύχραιμες επιθέσεις του και τους Καβαρατζή – Ανδρεάδη, να συμπληρώνουν την τριάδα φωτιά του πρώτου σετ (18-25).

Στο δεύτερο σετ ο Ερμογένης πίεσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Κάποια αμυντικά λάθη του Εθνικού έφεραν μπροστά τους Ξανθιώτες στο σκορ, ωστόσο το μπλοκ των Ανδρεάδη-Μπουφίδη, οι υποδοχές του Κωνσταντινίδη και ο καθοριστικός πόντος του Κεσκίνη στο 23-22, έφεραν τη νίκη του σετ, για τον Εθνικό.

Και μπορεί η ψυχολογία να ήταν με τους παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, ωστόσο το τρίτο σετ ανήκε στους γηπεδούχους. Η νευρικότητα και η ασυνεννοησία στοίχισαν στον Εθνικό, με τα πολλά αβίαστα λάθη, την έλλειψη συγκέντρωσης και τα χαμένα σερβίς να φέρνουν το 1-2 στα σετ.

Ωστόσο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ξύπνησε για τα καλά στο τέταρτο σετ και από την αρχή διατήρησε απόσταση ασφαλείας από τον Ερμογένη. Ο συγκλονιστικός Κυριακίδης με εννιά μπλοκ, η άψογη οργάνωση του παιχνιδιού από τον Καψαλιάρη, οι καθοριστικές επιθέσεις του Δημητριάδη και οι άσσοι από τους Καβαρατζή και Μπουφίδη, έφεραν το άνετο 12-25.

Κοντοστάθης, Μπατίλης και Καραπιπέρης που μπήκαν σαν αλλαγές, έδωσαν τις απαραίτητες ανάσες.

ΤΑ ΣΕΤ:

1ο: 1-7, 8-15, 11-19, 18-25

2ο: 7-7, 13-13, 19-18, 23-25

3ο: 6-2, 14-13, 18-16, 25-19

4ο: 0-6, 4-12, 6-18, 12-25

Έπαιξαν οι: Δημητριάδης, Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Καψαλιάρης, Κωνσταντινίδης (L), Κυριακίδης, Μπουφίδης.

Αλλαγές: Κεσκίνης, Κοντοστάθης, Καραπιπέρης, Μπατίλης

Κίτρινη κάρτα: Δημητριάδης

Στον αγώνα βρέθηκε και ο πρόεδρος του Εθνικού, Αυγερινός Μεσινέζης, όπου στο τέλος συνεχάρη όλη την ομάδα.