Search
Close this search box.

Νίκησε την ΑΕΚ και τον κακό εαυτό του ο Εθνικός

Ίσως στο πιο αγχωτικό και στο πιο νευρικό παιχνίδι της φετινής περιόδου, ο Εθνικός κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στην Κομοτηνή με 3-1, δείχνοντας πως ακόμα και σε μία κακή μέρα, μπορεί να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Κόντρα στην ΑΕΚ, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, δεν νίκησαν μόνο έναν αξιόμαχο αντίπαλο αλλά και τον κακό τους εαυτό, αφού τα λάθη και ο εκνευρισμός δεν έλλειψαν σε κανένα σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο ωστόσο την ΑΕΚ να έχει μικρό προβάδισμα, σε όλη τη διάρκεια. Με δυνατό χαρτί τους το μπλόκ και το ψύχραιμο σερβίς οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν την υποδοχή του Εθνικού και επέβαλαν το ρυθμό τους. Ωστόσο στο 19-15 ο Εθνικός ξύπνησε και με τους Δημητριάδη – Ανδρεάδη πήρε σημαντικούς πόντους που έφεραν το ματς στα ίσα (22-22), ενώ και ο Γκοτσίδης στην υποδοχή, χάλασε τις επιθέσεις των αντιπάλων. Στοιλούδης και Καψαλιάρης σταμάτησαν με μπλοκ την ΑΕΚ και το 25-27, ήρθε έστω και με πολύ άγχος.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να παίρνει προβάδισμα 5-2. Ωστόσο οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Στοιλούδη (στο 8-8 και στο 11-10) καθώς και η είσοδος του Κεσκίνη, που αμυντικά έβγαλε όλες τις μπαλιές στο χώρο του, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (17-17). Στο τέλος όμως η Κομοτηνή ήταν αυτή που πήρε το σετ, αφού με αλάνθαστη άμυνα και μπλοκ άουτ έφτασε στο 25-21.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της, η Κομοτηνή μπήκε στο τρίτο σετ με σκοπό να επιβάλει το ρυθμό της και το κατάφερε, με το 5-0 στα πρώτα λεπτά να το επιβεβαιώνει με τον καλύτερο τρόπο. Ωστόσο η είσοδος του Κυριακίδη (είχε και έναν άσσο) άλλαξε το παιχνίδι για τον Εθνικό, με τον έμπειρο κεντρικό να δίνει την ηρεμία που χρειαζόταν η ομάδα του. Το 7-5 αναπτέρωσε το ηθικό του Εθνικού, ο Μπουφίδης με μπλοκ και ψύχραιμο σερβίς, έδωσε για πρώτη φορά στο σετ προβάδισμα στην ομάδα του (13-14), ενώ Κεσκίνης και Δημητριάδης πήραν σημαντικούς πόντους (17-17, 17-18, 17-19, 17-20, 17-21, 17-23), που οδήγησαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Καλύτερα διαβασμένος ο Εθνικός, μπήκε στο τέταρτο σετ αποφασισμένος για τη νίκη. Το προβάδισμα της ΑΕΚ με 7-3, δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, μιας και οι ΚυριακίδηςΚεσκίνης, ανέλαβαν δράση και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (10-10). Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα που θα έδειχνε περισσότερη ψυχραιμία και καθαρό μυαλό θα έπαιρνε και το σετ. Ο Κοντοστάθης στο τέταρτο σετ βρήκε την ηρεμία που του έλλειπε, βοήθησε στην υποδοχή, ενώ και ο Καψαλιάρης μοίρασε ψύχραιμες μπαλιές, για να βγούνε ολοκληρωμένες επιθέσεις για τον Εθνικό. Το τελικό 20-25, βρήκε τους Αλεξανδρουπολίτες να πανηγυρίζουν μία από τις πιο αγχωτικές νίκες στο πρωτάθλημα, μένοντας μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.