Search
Close this search box.

Νίκη τριπλής σημασίας για τον Εθνικό – Επικράτησε 3-0 της Λάρισας

Με τον καλύτερο και πιο εντυπωσιακό τρόπο, ο Εθνικός έδειξε πως η ήττα της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΣΑ Έβρου, ήταν μια κακή παρένθεση η οποία και έκλεισε, με τη χθεσινή νίκη κόντρα στη Λάρισα με 3-0, να το επιβεβαιώνει.

Ο Γιώργος Αδραβίζος, εκτός από έναν σημαντικό αντίπαλο, είχε να διαχειριστεί και τις δύο βασικές απουσίες του Καβαρατζή (που υπέστη θλάση) και του Κωνσταντινίδη (που νοσηλεύεται στο νοσοκομείο με πνευμονία). Οι νεαροί Κοντοστάθης και Γκοτσίδης αντίστοιχα, κλήθηκαν να καλύψουν αυτά τα κενά και το έκαναν με τεράστια επιτυχία, δείχνοντας πως το μέλλον τους ανήκει.

Το πρώτο σετ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να πιέζουν για να πάρουν κάποια διαφορά. Λίγα λάθη του Εθνικού έφεραν τη Λάρισα σε απόσταση αναπνοής (8-7), ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά, το σετ ανήκε εξολοκλήρου στους γηπεδούχους. Ο συγκλονιστικός εχθές Γκοτσίδης ήταν αλάνθαστος στην υποδοχή και έβγαλε όσες μπαλιές στόχευσαν πάνω του. Ο Κοντοστάθης κέρδισε το χειροκρότημα με τις επιθετικές του πρωτοβουλίες, ενώ ο Στοιλούδης αποτέλεσε εγγύηση από τη γραμμή του σερβίς (μετρώντας και δύο άσσους). Η είσοδος του Σουσουρίδη στο 22-17, έδωσε τις απαραίτητες ανάσες, με το τέλος του σετ να βρίσκει τον Εθνικό νικητή 25-18.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου θέλησαν από την αρχή να πάρουν μία απόσταση ασφαλείας και το πέτυχαν. Ο Μπουφίδης (είχε και δύο άσσους), δήλωσε με τα μπλοκ του παρών, ενώ Δημητριάδης και Κοντοστάθης δυσκόλεψαν όσο περισσότερο μπορούσαν την άμυνα της ΕΑΛ. Ο Ανδρεάδης (είχε και έναν άσσο) ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ ο Γκοτσίδης συνέχισε το αλάνθαστο παιχνίδι του, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Η παρουσία του Καψαλιάρη στο παιχνίδι με τη Λάρισα ήταν χθες και αυτή καθοριστική, αφού όχι μόνο οργάνωσε ψύχραιμα το παιχνίδι της ομάδας του, αλλά έστρωσε άψογα και κάθε… χαλασμένη μπαλιά για τους συμπαίκτες του. Η είσοδος του Μπατίλη έδωσε κάποιες αμυντικές ανάσες στον Εθνικό και το 25-14, ήρθε φυσιολογικά.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με κάποια επιπόλαια λάθη από τον Εθνικό και τη Λάρισα να προηγείται με 4-5. Ωστόσο μετά το πρώτο time out που ζήτησε ο Γιώργος Ανδραβίζος, η ομάδα ανασυγκροτήθηκε και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Ο Ανδρεάδης με τον Στοιλούδη, δυσκόλεψαν από τη γραμμή του σερβίς την υποδοχή της ΕΑΛ, Κοντοστάθης, Μπουφίδης και Δημητριάδης πήραν πόντους… ψυχολογίας για τον Εθνικό (8-7, 9-7, 10-8, 19-14, 21-15, 22-16), ενώ και ο Κεσκίνης με την είσοδό του στο 12-11, πήρε πάνω του πολλές φάσεις, κυνηγώντας κάθε μπαλιά στον χώρο του.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Εθνικό να πανηγυρίζει μία νίκη, η οποία είχε τριπλό όφελος. Η νίκη αυτή, δεν είχε μόνο βαθμολογική σημασία αλλά και ψυχολογική, αφού ήρθε μετά την πρώτη ήττα του Εθνικού στο φετινό πρωτάθλημα. Ήταν μία νίκη που ήρθε για την ομάδα μετά από μία δύσκολη – λόγω απουσιών – εβδομάδα και τέλος ήταν μία νίκη στην οποία οι νεαροί Γκοτσίδης και Κοντοστάθης, ανταπεξήλθαν απόλυτα στις υποχρεώσεις τους, κερδίζοντας τις εντυπώσεις.

-Τη νίκη αυτή οι παίκτες του Εθνικού, την αφιέρωσαν στον Αχιλλέα Κωνσταντινίδη, ο οποίος νοσηλεύεται με πνευμονία στο Νοσοκομείο.

-Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τα θύματα του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη.