Search
Close this search box.

Νίκη επί του Πανοράματος (3-1) και βλέμμα στραμμένο στον Ερμογένη

Στο γήπεδο των Φερρών, το απόγευμα του Σαββάτου, ο Εθνικός έδωσε την εξ’ αναβολής αναμέτρηση του με το Πανόραμα Θεσσαλονίκης, με τους Αλεξανδρουπολίτες να παίρνουν τη νίκη με 3-1. Απέναντι σε μία ομάδα που καίγεται για βαθμούς, προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, αντιμετώπισαν ανά διαστήματα προβλήματα, ωστόσο με ψυχραιμία και κάποια λάθη που διορθώθηκαν, πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Εθνικό να θέλει να επιβάλλει το ρυθμό του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με σωστή άμυνα και μπλοκ άουτ, κατάφεραν μέχρι τα μέσα του σετ να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Δημητριάδης (είχε και έναν άσσο) – Ανδρεάδης πίεσαν επιθετικά (18-16, 19-16), ενώ ο Καβαρατζής από τη γραμμή του σερβίς έδωσε τις ανάσες που χρειαζόταν ο Εθνικός (16-15, 17-15, 22-17). Κυριακίδης και Στοϊλούδης (είχε και δύο άσσους), θέλησαν και μπόρεσαν να πιέσουν σε πρώτο χρόνο, με τον Εθνικό να παίρνει το σετ 25-18.

Στο ενδεχόμενο νέας απώλειας βαθμών, οι παίκτες του Πανοράματος ξεκίνησαν το δεύτερο σετ πιο δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα, το οποίο έφτασε και σε double score (7-14). Τα επιπόλαια λάθη στο σερβίς και η κακή υποδοχή του Εθνικού (Κωνσταντινίδης και Κοντοστάθης δυσκολεύτηκαν αρκετά), κράτησαν το Πανόραμα μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ. Η είσοδος του Κεσκίνη βοήθησε επιθετικά τον Εθνικό (16-18, 17-19, 18-19), η τριπλέτα Καβαρατζή – Καψαλιάρη – Στοϊλούδη κάλυψε τη διαφορά από 13-17 σε 18-19, ενώ οι δύο πόντοι του Κοντοστάθη στο 21-20 και στο 22-21, έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Ωστόσο το σερβίς πρόδωσε τον Εθνικό και το Πανόραμα ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Με στόχο να διορθώσουν τα λάθη σε σερβίς και υποδοχή (συνολικά 16 χαμένα σερβίς κόντρα στο Πανόραμα), οι παίκτες του Εθνικού, ξεκίνησαν το τρίτο σετ πιο συγκεντρωμένα. Ο Μπουφίδης (είχε και έναν άσσο) με τον Κεσκίνη από τη γραμμή του σερβίς, έδωσαν ανάσες στον Εθνικό, χαλώντας την υποδοχή του Πανοράματος, ο Στοϊλούδης με το μπλοκ του (είχε και τρία μονά) σταμάτησε αρκετές επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων και ο Καβαρατζής με ψύχραιμες επεμβάσεις, έφεραν το 13-9. Ο Κοντοστάθης στα μέσα του σετ, πήρε πάνω του επιθετικά την ομάδα (15-12, 16-12, 17-14, 19-14), διατηρώντας τον Εθνικό σε απόσταση ασφαλείας. Το 25-18, έδωσε ξανά προβάδισμα στον Εθνικό, 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το τρίτο… με τον Στοϊλούδη να είναι αλάνθαστος αμυντικά και αυτή τη φορά τον Ανδρεάδη να δίνει ρεσιτάλ επίθεσης. Ο Κωνσταντινίδης κράτησε ξανά το καλό για το τέλος, βγάζοντας αλάνθαστες υποδοχές και χαλώντας κάθε επιθετική σκέψη του Πανοράματος σε όλο το τέταρτο σετ. Η εμπειρία του Καψαλιάρη μίλησε ξανά στον Εθνικό και η διαφορά των επτά πόντων (12-5, 18-11) δύσκολα θα καλυπτόταν. Το 25-12 ήταν το τελικό σκορ του τέταρτου σετ, με τον Εθνικό να το πανηγυρίζει έξαλλα, μαζί με τους οργανωμένους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

ΤΑ ΣΕΤ:

1ο: 6-6, 14-14, 19-16, 25-18

2ο: 4-4, 7-14, 15-18, 23-25

3ο: 5-5, 12-9, 18-14, 25-18

4ο: 5-2, 12-5, 18-18, 25-12

Έπαιξαν οι: Δημητριάδης (Κοντοστάθης), Κωνσταντινίδης (Παπάζογλου), Καβαρατζής, Μπουφίδης, Καψαλιάρη (Καραπιπέρης), Κυριακίδης, Ανδρεάδης (Κεσκίνης), Στοϊλούδης

-Ο Εθνικός θέλει να ευχαριστήσει θερμά τους οργανωμένους οπαδούς Blue Pistoleros που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν με την θερμή παρουσία τους την ομάδα μας!

Σήμερα το απόγευμα (09/04/23), η ομάδα δίνει ακόμα ένα παιχνίδι, αυτή τη φορά κόντρα στον Ερμογένη Ξάνθης. Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 18:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».