Search
Close this search box.

Καθαρή νίκη επί του Ερμογένη και… party γενεθλίων για τον αρχηγό!

Διπλό party στήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, με τους παίκτες του Εθνικού όχι μόνο να πανηγυρίζουν την καθαρή νίκη επί του Ερμογένη, στην τελευταία φετινή εντός έδρας αναμέτρησή τους στην Α2 (για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος), αλλά να γιορτάζουν και τα 31γενέθλια του αρχηγού, Θωμά Δημητριάδη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου, παρά την κούραση από τον αγώνα του Σαββάτου με το Πανόραμα, θέλησαν από νωρίς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Και μπορεί ο Ερμογένης στα πρώτα λεπτά του σετ να έδειξε μεγάλη αντίσταση και να προηγήθηκε με 1-5, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Δημητριάδης (2-6, 4-6, 8-10, 15-16, 17-16) αναστάτωσε την άμυνα της Ξάνθης (είχε και έναν άσσο), ενώ Ανδρεάδης και Μπουφίδης δυσκόλεψαν αρκετά το μπλοκ των αντιπάλων, με το 17-16 να φέρνει το Εθνικό μπροστά στο σκορ και να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Ερμογένη, μέχρι το τέλος (25-18).

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά και διατήρησε σε όλη τη διάρκειά του, προβάδισμα ασφαλείας. Ο αμυντικά αλάνθαστος Ανδρεάδης (είχε και δύο άσσους), οι εξαιρετικές υποδοχές από Κωνσταντινίδη και Κοντοστάθη και η ασφάλεια του Κυριακίδη από τη γραμμή του σερβίς, έφεραν φυσιολογικά το 25-21.

Με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος του και τους φιλάθλους να καταχειροκροτούν, ο Εθνικός – αν και πιέστηκε σε κάποια σημεία από τον Ερμογένη – πήρε και το τρίτο σετ. Με τον Κεσκίνη και τον Στοϊλούδη (είχε και άσσο) να βοηθάνε σημαντικά στην επίθεση  και τους Καψαλιάρη (είχε έναν άσσο)-Κυριακίδη να διορθώνουν χαμένες μπαλιές, ο Εθνικός πήρε και το τρίτο σετ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Εθνικού να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα της Α2. Οι οργανωμένοι οπαδοί Blue Pistoleros έδωσαν για ακόμα μία φορά βροντερό παρών στο γήπεδο, ενώ και ο πρόεδρος του συλλόγου Αυγερινός Μεσινέζης, συνεχάρη την ομάδα, για τη φετινή αγωνιστική εικόνα της.

Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, στήθηκε ένα party έκπληξη για τον αρχηγό της ομάδας Θωμά Δημητριάδη, ο οποίος γιόρτασε με όλη την ομάδα τα 31α γενέθλια του. Δύο τούρτες, πολλά γλυκά, ακόμα περισσότερες ευχές και φυσικά συνθήματα με τη συνοδεία του τυμπάνου, έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το απόγευμα της Κυριακής.