Search
Close this search box.

Γλυκόπικρη ήττα για τον Πρωταθλητή Εθνικό – το βλέμμα στραμμένο στα μπαράζ

Προσφέροντας ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε στη Φλώρινα από τον Ήφαιστο, κλείνοντας έτσι την αυλαία της κανονικής διάρκειας της αγωνιστικής περιόδου. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα, πολλές ανατροπές και συγκινήσεις, σε έναν αγώνα από τον οποίον δεν έλλειψαν τα νεύρα, οι εντάσεις και τα παράπονα προς τον διαιτητή Πορτοκαλίδη, ο οποίος έχασε κυριολεκτικά τον μπούσουλα στο χθεσινό ματς. Το τελικό 3-2, διατήρησε τον Εθνικό μόνο πρώτο στη βαθμολογία, να περιμένει το επόμενο Σαββατοκύριακο τους αγώνες της Ελπίδας Αμπελοκήπων και του Σουφλίου (αγωνίζονται με Ερμογένη και Πανόραμα αντίστοιχα), για να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στα μπαράζ. Από την άλλη ο Ήφαιστος θα παίξει στα play off με τη ΧΑΝΘ, με τους Θεσσαλονικείς να ξεκινούν με το πλεονέκτημα της έδρας τους (2η η ΧΑΝΘ με 53 βαθμούς και 3ος ο Ήφαιστος με 52 βαθμούς).

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ήφαιστο να μπαίνει πιο αποφασιστικά και να παίρνει από νωρίς απόσταση ασφαλείας από τον Εθνικό. Με σωστή άμυνα και block out, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 13-4, με τον Εθνικό ωστόσο να σοκάρει τον Ήφαιστο και να κάνει μέσα σε λίγα λεπτά το 14-11! Ανδρεάδης και Δημητριάδης, πίεσαν επιθετικά, ο Καψαλιάρης (είχε και άσσο) έδωσε ηρεμία από τη γραμμή του σερβίς, ενώ ο Κυριακίδης (21-20) με τον Μπουφίδη (18-17), κάνοντας επιθέσεις σε πρώτο χρόνο και ψύχραιμο μπλοκ, έφεραν το παιχνίδι στο 22-21. Ωστόσο ο Ήφαιστος είχε το καθαρό μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε με στόχο να μην αφήσει τον Ήφαιστο να ξεφύγει, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Δημητριάδης και Κυριακίδης συνέχισαν να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες και τον Καβαρατζή να βγάζει όλες τις μπαλιές στον χώρο του, ωστόσο ο εκνευρισμός και η ασυνεννοησία των παικτών του Γιώργου Ανδραβίζου, έφεραν την ήττα του σετ με 25-20.

Με την έναρξη του τρίτου σετ, ο Εθνικός για πρώτη φορά όχι μόνο προηγήθηκε στο σκορ αλλά κράτησε και απόσταση ασφαλείας από τον Ήφαιστο. Ο Κωνσταντινίδης ήταν σχεδόν αλάνθαστος στην υποδοχή, ο Κυριακίδης με πρώτο χρόνο (στο 11-15) έδωσε ανάσες στην ομάδα του, ενώ ο Μπουφίδης με μπλοκ, σταμάτησε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες του Ήφαιστου. Το 14-21 έδωσε ηρεμία στον Εθνικό, ο οποίος μείωσε στα σετ 2-1, νικώντας με 21-25.

Το παιχνίδι στη συνέχεια πήρε φωτιά, με τον Εθνικό να έχει τη ψυχολογία με το μέρος του και τον Ανδρεάδη να δίνει ρεσιτάλ από τη γραμμή του σερβίς. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο τέταρτο σετ, με τον Δημητριάδη να μην αφήνει τη Φλώρινα να ξεφύγει (3-2, 4-4, 8-7). Στα μισά του σετ, Καψαλιάρης και Μπουφίδης ανέλαβαν δράση με τα μπλοκ τους, ενώ ο Ανδρεάδης με πέντε συνεχόμενα σερβίς και δύο άσσους, έφερε το σκορ στο 12-17. Και μπορεί ο Ήφαιστος να εκμεταλλεύτηκε κάποια αβίαστα λάθη του Εθνικού και να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 19-18, ωστόσο ο Καβαρατζής (στο 19-19) και ο Κυριακίδης (στο 19-20), έδωσαν πόντους ψυχολογίας στον Εθνικό, ο οποίος πήρε το σετ 24-26.

Όπως ήταν αναμενόμενο το πέμπτο σετ μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τον Ήφαιστο να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την έδρα του και το κατάμεστο ΔΑΚ Φλώρινας να αποτελεί τον έβδομο παίκτη της ομάδας. Το τελικό 15-10 βρήκε όλους τους φιλάθλους της Φλώρινας να πανηγυρίζουν τη νίκη αυτή και να χειροκροτούν τους παίκτες των δύο ομάδων, για το παιχνίδι που τους πρόσφεραν.

ΤΑ ΣΕΤ:

1ο: 6-1, 11-3, 17-15, 25-23

2ο: 6-5, 12-9, 18-13, 25-20

3ο: 4-7, 9-14, 12-18, 21-25

4ο: 6-6, 12-13, 18-18, 24-26

5ο: 4-4, 8-6, 12-9, 15-10

Έπαιξαν οι: Δημητριάδης, Κυριακίδης, Κωνσταντινίδης (libero), Μπουφίδης, Καβαρατζής, Καψαλιάρης και Ανδρεάδης.

Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Κοντοστάθης, Κεσκίνης, Καραπιπέρης.

Την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Πορτοκαλίδη αντίκρισαν οι Δημητριάδης και Καψαλιάρης.

Οι παίκτες του Εθνικού περιμένουν να δουν τον αντίπαλό τους για τους αγώνες μπαράζ (Έβρος Σουφλίου ή Ελπίδα Αμπελοκήπων), τα οποία θα ξεκινήσουν με την ομάδα μας να έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Για το λόγο αυτό ο Εθνικός καλεί για ακόμα μία φορά κοντά τους φιλάθλους του, ώστε να έρθουν και να δώσουν βροντερό παρόν στο γήπεδο. Οι ημερομηνίες και οι ώρες των play off θα ανακοινωθούν μέσα στην εβδομάδα.