Search
Close this search box.

Εκνευρισμός, ανατροπές και… συγκλονιστική νίκη επί του Μακεδονικού

Δια πυρός και σιδήρου πέρασαν οι παίκτες του Εθνικού, το μεσημέρι του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη, κόντρα στον Μακεδονικό, με το τελικό 2-3, να τους δίνει μία από τις δυσκολότερες φετινές νίκες στο πρωτάθλημα της Α2.

Με τη βοήθεια της έδρας του, ο Μακεδονικός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, κρατώντας σε όλη τη διάρκεια του, απόσταση από τον Εθνικό. Με τους περισσότερους πόντους των γηπεδούχων να έρχονται από τα block out και δυσκολεύοντας αρκετά τους ΔημητριάδηΚοντοστάθη στην υποδοχή, ο Μακεδονικός επέβαλλε το ρυθμό του, φτάνοντας τη διαφορά στο 21-16. Η είσοδος του Καβαρατζή βοήθησε αισθητά τον Εθνικό, ο οποίος σε συνδυασμό με τα αλάνθαστα σερβίς του Κυριακίδη (είχε και έναν άσσο) και κάποιες επιθετικές προσπάθειες του Ανδρεάδη (είχε έναν άσσο), έφεραν το παιχνίδι στο 24-23. Ωστόσο οι παίκτες του Μπαμπαλιούτα ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο οι ψύχραιμες επιθετικές πρωτοβουλίες του Δημητριάδη και οι δύο συνεχόμενοι άσσοι του (είχε συνολικά πέντε άσσους στο χθεσινό ματς) έδωσαν στον Εθνικό την ηρεμία που του έλλειπε. Ο Μπουφίδης με τα μπλοκ του και ο Κεσκίνης με τις άμυνες που έβγαλε, έβαλαν φρένο στις επιθετικές ενέργειες του Μακεδονικού. Κάποια αβίαστα λάθη του Εθνικού, επέτρεψαν στους γηπεδούχος να προηγηθούν με 19-18, ωστόσο οι Κυριακίδης-Δημητριάδης, από τη γραμμή του σερβίς και η εμπειρία του Καβαρατζή, μίλησαν στα τελευταία λεπτά και ο Εθνικός ισοφάρισε στα σετ 1-1.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Μακεδονικό, με τον Εθνικό να χάνει το ρυθμό και την συγκέντρωσή του και τους γηπεδούχους να είναι σχεδόν αλάνθαστοι στην άμυνά τους. Ο Δημητριάδης στο 7-7, ο Κυριακίδης στο 9-9 και ο Κεσκίνης στο 10-10, πίεσαν για να πάρει ο Εθνικός κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν άλλη απώλεια, πίεσαν με μπλοκ και σερβίς που δυσκόλεψαν την υποδοχή του Εθνικού και πήραν εκ νέου διαφορά 18-14. Οι προσπάθειες του Μπουφίδη να πιέσει σε πρώτο χρόνο βρήκαν… τοίχος και ο Μακεδονικός πήρε τη νίκη με 25-21.

Με την αγωνία και την ένταση να χτυπάει κόκκινο, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου ξεκίνησαν το τέταρτο σετ, αποφασισμένοι να κάνουν πάλι την ανατροπή. Αν και ο Μακεδονικός πήρε τρεις φορές απόσταση ασφαλείας (9-6, 14-9, 18-14), η τριπλέτα Καβαρατζή-Δημητριάδη-Κυριακίδη δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με ψύχραιμες μπαλιές από τον Καραπιπέρη, η επιθετική λειτουργία του Εθνικού ρόλαρε και το 18-14 έγινε 20-19. Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι Αλεξανδρουπολίτες δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον Μακεδονικό με το 23-25, να φέρνει το 2-2.

Το πέμπτο σετ θα κρινόταν στην ηρεμία των δυο ομάδων, με το 0-5, να αποδεικνύει πως τελικά ο Εθνικός είναι για τα δύσκολα. Με ένα ρεσιτάλ έξι συνεχόμενων σερβίς του Καραπιπέρη (είχε και δύο άσσους), οι παίκτες του Εθνικού επέβαλλαν το ρυθμό τους. Ο Κωνσταντινίδης, κράτησε όπως φαίνεται τις δυνάμεις του για το τέλος, βγάζοντας κυριολεκτικά τις υποδοχές της ζωής του στο πέμπτο σετ, ενώ Κεσκίνης, Δημητριάδης και Καβαρατζής, δεν είχαν διάθεση για νέες ανατροπές, γράφοντας το τελικό 9-15.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, η ομάδα του Εθνικού πανηγύρισε έξαλλα τη δύσκολη αυτή νίκη, με τον Γιώργο Ανδραβίζο να έχει και μία μικρή συνομιλία με τους παίκτες του.