Search
Close this search box.

Ανεπανάληπτος Εθνικός, επικράτησε 3-0 της ΧΑΝΘ και έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο!!

Εθνικός

Σε μία αναμέτρηση, που το μόνο αποδεκτό αποτέλεσμα για τον Εθνικό, ήταν η νίκη, οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου έκαναν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι απέναντι στη ΧΑΝΘ, παίρνοντας την πρώτη από τις δύο συνολικά νίκες που χρειάζονται, για την πολυπόθητη άνοδο στη Pre League. Το τελικό 3-0, δείχνει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο τη διάθεση των Αλεξανδρουπολιτών, να ξεκινήσουν δυνατά στην τελική φάση των Play Off, με την αξιόμαχη ΧΑΝΘ να προσπαθεί ανά διαστήματα να πιέσει και να δημιουργήσει πρόβλημα στον Εθνικό. Με έναν εκστασιασμένο Δημητριάδη, έναν συγκλονιστικό Καβαρατζή, έναν αλάνθαστο Καψαλιάρη και έναν Κυριακίδη, που παρά τον τραυματισμό του στο χέρι, έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα, ο Εθνικός έκανε το πρώτο βήμα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Τετάρτης στη Θεσσαλονίκη.

Εθνικός

Το πρώτο σετ αν και ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, στη συνέχεια ο Εθνικός πήρε ρόλο καθοδηγητή. Δημητριάδης και Ανδρεάδης δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους, πυροβολώντας επιθετικά την αντίπαλη άμυνα, ενώ ο Καβαρατζής από τη γραμμή του σερβίς, δυσκόλεψε την υποδοχή της ΧΑΝΘ.

Ο Μπουφίδης, έκανε ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια, με τις επιθέσεις του σε πρώτο χρόνο, να φέρνουν σημαντικούς πόντους στον Εθνικό. Ο ίδιος παίκτης, όταν η ΧΑΝΘ πίεσε και ισοφάρισε σε 19-19, ανέλαβε δράση από τη γραμμή του σερβίς και έφερε ξανά απόσταση ασφαλείας 24-19. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Καβαρατζή, που με δικό του πόντο έγινε το 25-19.

Με σωστή άμυνα και μπλοκ άουτ, η ΧΑΝΘ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ (4-4), ωστόσο υπολόγισαν χωρίς τον Δημητριάδη, Σε ένα ρεσιτάλ εύστοχων σερβίς (έντεκα στο σύνολο), ο αρχηγός του Εθνικού μετέτρεψε το 6-5 σε 17-5, με τον Κυριακίδη να πυροβολεί σε πρώτο χρόνο, τον Καψαλιάρη να στρώνει άψογα τις πάσες στους συμπαίκτες του και τον Καβαρατζή να συνεχίζει να φέρνει τον έναν πόντο πίσω από τον άλλον, για τον Εθνικό.

Το τελικό 25-12, έδωσε άνετα τη νίκη και του δεύτερου σετ στον Εθνικό, με την κερκίδα να παίρνει φωτιά.

Στο τρίτο σετ δεν υπήρχε διάθεση για λάθη και απροσεξίες, με τη ΧΑΝΘ να ξεκινάει και πάλι προσπαθώντας και να μην αφήνει τον Εθνικό να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ (7-6). Ωστόσο τα μπλοκ των Ανδρεάδη και Μπουφίδη, σταμάτησαν τις επιθετικές προσπάθειες των Θεσσαλονικιών, ενώ ο Κωνσταντινίδης ήταν αλάνθαστος στην υποδοχή. Το 13-9, έφερε ξανά την ηρεμία στον Εθνικό, με τη ΧΑΝΘ να κάνει αβίαστα λάθη – κυρίως στην άμυνα –  και να βλέπει τη διαφορά να αυξάνεται στο 18-12. Μπουφίδης και Κυριακίδης συνέχισαν να πιέζουν σε πρώτο χρόνο, ενώ και ο Δημητριάδης έδωσε επιπλέον επιθετικές ανάσες. Το τελικό 25-20, βρήκε τον Εθνικό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη, που του δίνει ψυχολογικό αβαντάζ την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη. Στόχος του Γιώργου Ανδραβίζου και των παικτών του, είναι η δεύτερη νίκη που θα χαρίσει στην ομάδα την άνοδο, χωρίς να χρειαστεί τρίτος αγώνα στην Αλεξανδρούπολη.

ΤΑ ΣΕΤ

1ο: 7-6, 13-8, 16-11, 25-20

2ο: 4-4, 13-5, 17-6, 25-12

3ο: 7-6, 13-9, 18-11, 25-20

Έπαιξαν οι: Δημητριάδης, Μπουφίδης, Κωνσταντινίδης (Libero), Καψαλιάρης, Ανδρεάδης, Κυριακίδης, Καβαρατζής.

Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Καραπιπέρης, Στοϊλούδης και Κεσκίνης.

To παρόν στο γήπεδο έδωσε και η ομάδα ποδοσφαίρου Κ-16 του Εθνικού.

Παίκτες, προπονητής και διοίκηση θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά τον κόσμο, που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ευχαριστούμε θερμά και τους οργανωμένους οπαδούς Blue Pistoleros, που βρέθηκαν από νωρίς στο γήπεδο και μας βοήθησαν με το χειροκρότημά τους.

Επόμενος αγώνα, είναι την Τετάρτη 17 Μάϊου στη Θεσσαλονίκη. Αν ο Εθνικός πάρει τη νίκη, τότε πανηγυρίζει την άνοδο στη Pre League. Αν το παιχνίδι βρει τη ΧΑΝΘ νικήτρια, τότε ο τρίτος και τελευταίος αγώνας θα διεξαχθεί στην Αλεξανδρούπολη, την Τετάρτη 24 Μάϊου.