Search
Close this search box.

6 Χ 6 για τον Εθνικό μας …Νίκη με 1-3 σετ μέσα στη Λάρισα !!

Αήττητος και στη Λάρισα ο Εθνικός (1-3)
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο Εθνικός κατάφερε και επικράτησε της ΕΑ Λάρισας με 1-3 σετ, διατηρώντας το αήττητο σερί του και κάνοντας το έξι στα έξι!
Ο Εθνικός παρά την πίεση του ταξιδιού μπήκε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι με σκοπό να μην δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης της πρωτοπορείας του.

Ξεκινώντας με άριστες σχεδόν υποδοχές που έδωσαν δικαίωμα στον Χρήστο Καψαλιάρη να οργανώνει υποδειγματικά το παιχνίδι , τα επιθετικά ατού του Εθνικού να είναι on fire και να σκοράρουν ακατάπαυστα , τόσο απο τη θέση του διαγώνιου με τον Άρη Ανδρεάδη , όσο και από τα άκρα με Δημητριάδη-Καβαρατζή , Μπουφίδης-Κεσκίνης ήλεγχαν το κέντρο αποτελεσματικά, ενώ ο λίμπερο Κωνσταντινίδης υποδεχόταν και αμυνόταν ιδανικά , έτσι η κατακτηση του 1ου σετ ήρθε σχετικά ευκολα με 14-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, βελτιώνοντας την υποδοχή και την άμυνα τους, αλλάζοντας πασσαδόρο και κεντρικό πήραν πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (8-7), ωστόσο τα μονά μπλοκ του Ανδρέαδη σε κρίσιμα σημεία και η ψυχραιμία των παικτών του Γιώργου Ανδραβίζου με αποφασιστικές επιθέσεις του αρχηγού Δημητριάδη Θωμά και του Γιάννη Καβαρατζη δεν άφησαν περιθώριο στην ΕΑΛ και το 0-2 ήρθε έστω και αγχωτικά.
Το τρίτο σετ, ανήκε στην ομάδα της Λάρισας αφού εκμεταλεύθηκε αβίαστα λαθη μας και παίρνωντας μεγάλη διαφορά στο σκορ απ την αρχή έφτασαν στην κατάκτηση του σετ, αφού η είσοδος του Καραπιπέρη βοήθησε μεν αισθητά, ωστόσο η διαφορά πόντων και η κόκκινη κάρτα του Δημητριάδη, επηρέασαν τους παίχτες μας και έχασαν το σετ 25-18.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο σετ με στόχο την ισοφάριση, πιέζοντας τον Εθνικό και βγάζοντας καταπληκτικές άμυνες έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι.
Οι καθοριστικές άμυνες όμως του Καψαλιάρη σε κρίσιμα σημεία, οι ψύχραιμες επιθέσεις του Ανδρέαδη τα επιβλητικά μπλοκ των Μπουφίδη- Κεσκίνη, η μεγάλη εμπειρία σε κρίσιμες επιθέσεις του Καβαρατζή και του Δημητριάδη και οι εκπληκτικές άμυνες του Χαλκέντερου λίμπερο Κωνσταντινίδη, έπαιξαν σημαντικό ρόλο με αποτέλεσμα κάποια λάθη σε σέρβις και μπλοκ να μη στοιχήσουν στον Εθνικό. Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες στην εμπειρία , την κλάση και στο καθαρό μυαλό, που ήταν με το μέρος της ομάδας του Γ.Ανδραβίζου που κοουτσάρησε με περίσση ψυχραιμία το ματς, με την «καθαρή» Νίκη να έρχεται με 25-27 στο 4ο σετ